ویژگی های کلیدی بلاک‌چین در حوزه مالی

ویژگی های کلیدی بلاک_چین در حوزه مالی

فناوری بلاک‌چین یک دفتر کل غیرمتمرکز، توزیع شده و عمومی است که برای ثبت تراکنش‌ها در بسیاری از رایانه‌های درون یک شبکه استفاده می‌شود. بلاک‌چین به دلیل طراحی و ویژگی‌هایش ایمن، شفاف و تقریباً غیرقابل‌تغییر است.

در صنعت مالی، این فناوری زیربنایی امکان انتقال ارز را با اطمینان از ایمن و قابل‌اعتماد بودن تراکنش برای بلاک‌چین در حوزه مالی فراهم می‌کند.

ویژگی‌های اصلی بلاک‌چین در حوزه مالی

  • توزیع: نسخه‌های متعددی از دفتر کل در سراسر شبکه وجود دارد. هر بار که یک تراکنش و بلوک جدید اضافه می‌شود، همه افراد داخل شبکه یک کپی از این دفتر کل دریافت می‌کنند. هیچ نهاد واحدی دفتر کل را کنترل نمی‌کند، اما سیستم طوری طراحی شده است که اطلاعات یکسانی را برای همه در بلاک‌چین در حوزه مالی فراهم کند.
  • تغییرناپذیری: یک بلاک‌چین تاریخچه دقیق و زمانی تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد. ازآنجایی‌که هر شخصی در شبکه یک نسخه دارد، تغییر یا پاک‌کردن تراکنش‌ها یا اضافه‌کردن اطلاعاتی که تأیید نشده‌اند تقریباً غیرممکن است. انجام موفقیت‌آمیز این امر مستلزم یک حمله هماهنگ به صدها – یا حتی صدها هزار – رایانه به طور هم‌زمان است که در عمل بسیار بعید است.
    این ویژگی‌ها مزایای آشکار بسیاری برای صنعت بانکداری و مالی دارد. در اینجا راه‌هایی وجود دارد که کسب‌وکارها از قدرت بلاک‌چین در حوزه مالی استفاده می‌کنند:

پرداخت‌های ارزان و مستقیم

بیشتر وجوه از طریق مؤسسات مالی مانند بانک‌ها یا مراکز پردازش کارت اعتباری جابه‌جا می‌شود. هر یک از این مراحل لایه‌ای از پیچیدگی را به همراه هزینه‌هایی اضافه می‌کند که معمولاً پرهزینه هستند.

نقل و انتقالات پول

انتقال پول به کشورهای دیگر مشکلات و چالش‌های زیادی را برای مصرف‌کنندگان و مؤسسات مالی ایجاد می‌کند. مردم سالانه میلیاردها دلار در سطح بین‌المللی ارسال می‌کنند و این فرایند معمولاً پرهزینه، پرزحمت و مستعد خطا است.

استفاده از بلاک‌چین در حوزه مالی می‌تواند همه مشکلات ذکر شده را تغییر دهد و این یکی از دلایل رشد چشمگیر بلاک‌چین در حوزه مالی می باشد. بسیاری از بانک‌های بزرگ پرداخت‌های بین‌المللی را با فناوری بلاک‌چین در حوزه مالی اتخاذ کرده‌اند که باعث صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای در زمان و هزینه می‌شود. مصرف‌کنندگان همچنین می‌توانند از انتقال پول به‌صورت زنجیره بلوکی برای تکمیل نقل و انتقالات الکترونیکی با دستگاه‌های تلفن همراه استفاده کنند، و از فرایند دست‌وپاگیر بازدید از تسهیلات انتقال پول، ایستادن در صف و پرداخت هزینه برای تراکنش اجتناب کنند.

مزایای نقل و انتقالات مبتنی بر بلاک‌چین برای بازرگانان عبارت‌اند از:

کارمزدهای کاهش‌یافته: وقتی مشتریان با کارت اعتباری پرداخت می‌کنند، بازرگانان هزینه‌های پردازش را پرداخت می‌کنند که منجر به سود می‌شود. پرداخت‌های بلاک‌چین با ساده کردن فرایند انتقال، کارمزدها را کاهش یا حذف می‌نماید.

حذف وجوه ناکافی: مصرف‌کنندگان گاهی برای کالاها یا خدمات با چک بی‌محل پرداخت می‌کنند که باعث ضرر و هزینه‌های اضافی برای بازرگانان و همچنین وقوع مشکلات قانونی می‌شود. پرداخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین در حوزه مالی می‌توانند به بازرگانان این اطمینان را بدهند که در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه از معتبر بودن تراکنش مطمئن شوند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاکچین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

مزایای انتقال مبتنی بر بلاک‌چین برای افراد عبارت‌اند از:

 کلاهبرداری‌های کمتر: کلاهبرداری‌های آنلاین نگرانی بسیاری از افراد است، اما پرداخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین در حوزه مالی سریع و بدون خطا هستند. آنها همچنین نسبت به استفاده از خدمات بانکی، به‌ویژه برای مبالغ بالا، ارزان‌تر هستند.

زمان و پول کمتر: ایمن‌ترین روش‌های پرداخت نقدی، حواله‌های بانکی و چک‌های نقدی هستند، اما پول نقد غیرقابل‌ردیابی است، حواله‌های بانکی زمان بر هستند و چک‌های بانکی را می‌توان جعل کرد. با پرداخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین، همه این مشکلات برای همیشه حذف می‌شوند.

جزئیات معامله

انتقال پول تنها راهی نیست که بلاک‌چین در حوزه مالی می‌تواند بانکداری را متحول کند. بلاک‌چین یک روش عالی برای ردیابی تراکنش‌ها و اطمینان از اطلاعات دقیق و ایمن است، مانند:

جزئیات عنوان: تغییر دفتر کل توزیع شده تقریباً غیرممکن است که این امر ردیابی مالکیت را آسان‌تر می‌کند. انتقال مالکیت و  وثیقه می‌تواند برای تأیید اطلاعات به دفتر کل مراجعه کند.

قراردادهای هوشمند: تراکنش‌ها می‌توانند پرهزینه، پیچیده و زمان‌بر باشند، اما بلاک‌چین در حوزه مالی فرصتی برای اتوماسیون فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند می‌توانند زمان پرداخت را توسط خریدار و زمانی که فروشنده تحویل می‌دهد را ردیابی کنند، همچنین می‌توانند مشکلاتی را که در طول فرایند ایجاد می‌شود برطرف کنند. سیستم‌های خودکار همچنین خطای انسانی را کاهش می‌دهند و هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت روزکار می‌کنند.

شمول مالی

هزینه‌های پایین بلاک‌چین در حوزه مالی به استارت‌آپ‌ها فرصتی برای رقابت با بانک‌های بزرگ می‌دهد و مشارکت مالی را ارتقا می‌دهد. بسیاری از مردم به دلیل محدودیت‌هایی مانند حداقل موجودی، دسترسی کم و کارمزد بانکی به دنبال جایگزینی برای بانک‌ها هستند. بلاک‌چین می‌تواند جایگزینی را ارائه دهد که از شناسایی دیجیتال و دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کند، فارغ از دردسرهای بانکداری سنتی.

فناوری بلاک‌چین یک دفتر کل غیرمتمرکز، توزیع شده و عمومی است که برای ثبت تراکنش‌ها در بسیاری از رایانه‌های درون یک شبکه استفاده می‌شود.

جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری

بلاک‌چین اطلاعات را در یک دفتر کل با اطلاعات تراکنش در هر بلوک، همراه با یک هش منحصربه‌فرد که به بلوک قبلی اشاره دارد، ذخیره می‌کند. هر شخص در شبکه یک کپی از تراکنش‌ها را نیز دریافت می‌کند. به دلیل این ویژگی‌ها، فناوری بلاک‌چین در حوزه مالی  را در برابر حملات انکار سرویس توزیع شده، هکرها و دیگر انواع کلاهبرداری کاملاً مقاوم است.

منبع : https://khatedid.com/key-features-of-blockchain-in-the-financial-field/